Zomrel významný slovenský ornitológ z Prievidze Vladimír Slobodník

Zomrel významný slovenský ornitológ Vladimír Slobodník. „Aj vďaka nemu dodnes existujú vzácne Košské mokrade, ktoré sú na Hornom Ponitrí domovom mnohých vzácnych vodných druhov vtáctva,“ uviedla organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Ornitológ RNDr. Vladimír Slobodník, CSc. Mal 70 rokov
Len pred pár dňami sa uskutočnili európske dni vtáctva určená pre všetkých so záujmom o spoznávanie vtáctva. Medzi najaktívnejších ornitológov, ktorým najviac záležalo na tom, aby sa šírilo povedomie o tom, aké je vtáctvo úžasné a ako je dôležité ho chrániť, patril Vladimír Slobodník.
Pod jeho vedením nikdy nechýbali na európske alebo svetové dni vtáctva akcie v okolí Prievidze na Košských mokradiach. Organizoval nespočetné množstvo prednášok pre školy, s návštevníkmi ZOO v Bojniciach, kde istý čas pracoval, veľmi aktívne šíril poznatky o vtáctve aj prostredníctvom médií. Nemenej aktívny bol aj v ochrane prírody a biotopov vtáctva.
Aj vďaka Vladimírovi Slobodníkovi dodnes existujú vzácne Košské mokrade, ktoré sú na Hornom Ponitrí domovom mnohých vzácnych vodných druhov vtáctva. Ako zoológ pracujúci na správe CHKO Ponitrie v rokoch1993 až 2019 prispel k ochrane množstva hniezdísk vtáctva. Mnohé publikácie, ktoré vydal, a ku ktorých vydaniu prispel, budú podkladom pre ochranu prírody ešte dlhé roky. Spomenieme napríklad Mokrade – Príručka pre inventarizáciu, ochranu a starostlivosť o mokrade, Mokrade Slovenskej republiky, kde boli v spolupráci s Dr. Kadlečíkom publikované výsledky mapovania mokradí, či viaceré kapitoly v Atlase vtáctva Slovenska. Uviesť by sa dali aj mnohé ďalšie publikácie, ide veru o bezmála 150 odborných príspevkov a desiatky inventarizačných a hodnotiacich správ.
Nakoniec, no o to dôležitejšie je, že Vladimír Slobodník nerealizoval výskum a aktivity pre ochranu prírody len samostatne, ale snažil sa posúvať celú ornitológiu na Slovensku dopredu a v rámci svojich možností tomu pomáhal ako sa dalo. Od roku 2001 bol vedúcim Krúžkovacej centrály SOS/BirdLife Slovensko (v skromných a stiesnených podmienkach jeho panelákového bytu, keďže v tom čase štát podobné aktivity nijak nepodporoval, tak ich zabezpečenie záviselo práve od Vladovho zanietenia), koordinoval sčítanie vodného vtáctva na Hornom Ponitrí a zapájal sa do činnosti viacerých odborných spoločností (Slovenská zoologická spoločnosť, Česká společnost ornitologická, Moravské ornitologické sdružení) a bol členom výboru viacerých organizácií a komisií (SZOPK, SOS/BirdLife Slovensko, Ramsarský výbor pri MŽP SR).
Vladimír Slobodník bol autorom a spoluautorom odborných publikácií o mokradiach, viacerých kapitol v Atlase vtáctva Slovenska a ďalších takmer 150 odborných príspevkov. V rokoch 1993 až 2019 pracoval ako zoológ na Správe Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, od roku 2001 bol vedúcim Krúžkovacej centrály SOS/BirdLife Slovensko.
Ďalšie správy

Foto: Históriu závodu Carpathia od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi
Históriu závodu od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia, ktorú pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. „Carpathia vychádzala z pôvodnej pálenice, ktorú založil Jozef Heumann a nadviazali na ňu ďalšie podniky. Najskôr to bola továreň na éterické oleje a z nej sa rozvinula druhá pálenica a Carpathia. Tieto podniky pracovali súbežne, pod vedením rovnakých majiteľov, mali vlastnú administratívu,“ priblížila spoluautorka výstavy Jaroslava Kupčoková.

Nový bezpečný priechod pre chodcov na Ceste Vl. Clementisa
Na Ceste Vl. Clementisa v blízkosti Rakytovej ulice bude vybudovaný nový priechod pre chodcov, ktorý zvýši bezpečnosť chodcov aj motoristov v tejto frekventovanej lokalite. Celkové náklady na realizáciu predstavujú sumu 17 812,18 eur s DPH.

Foto: Carpathia v Prievidzi oslavuje 150 rokov svojej existencie. Naďalej si ctí tradície, ale myslí aj na budúcnosť
Potravinársky závod Carpathia v Prievidzi, ktorý je známy výrobou dehydrovaných kulinárskych produktov, oslavuje v tomto roku 150. výročie svojho vzniku. Ide o jeden z mála podnikov na Slovensku, ktorý sa môže pochváliť tak dlhou a nepretržitou prevádzkou. Priamo v závode vznikajú nové receptúry a desaťtisíce ton výrobkov z neho mieri nielen do slovenských domácností, ale aj domácností po celom svete.