Video: Vitráže z obrazárne na Bojnickom zámku odborníci zreštaurovali

11.2.2025
Video: Vitráže z obrazárne na Bojnickom zámku odborníci zreštaurovali

Vitráže, ktoré sú súčasťou okien obrazárne Bojnického zámku, prešli  reštaurovaním. Zásah odborníkov si vyžiadal ich stav. Slovenské národné  múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice práce zabezpečilo ešte na sklonku minulého  roka, vitráže museli odborníci zložiť a po reštaurovaní opätovne  nainštalovať, obrazáreň tak bola istý čas bez nich.

Kurátorka SNM - Múzea Bojnice Katarína Malečková podotkla, že vitráže  potrebovali zreštaurovanie, na okná ich namontovali totiž ešte začiatkom  20. storočia, viac ako 100 rokov sa tak na nich podpísalo. "Samotné  vitráže sú zaliate olovenou mriežkou. Olovo je mäkký poddajný kov, čas  tak hral proti nám. Celá veľká vitráž sa začala postupom času vlniť,  hoci je pred ňou ešte jedno sklo," spomenula Malečková.

Počas existencie múzea prešli vitráže reštaurátorským zásahom po prvý raz. "Reštaurátori,  ktorí na nich pracovali, odviedli výbornú prácu a popri odovzdávaní nám  zanalyzovali, ako vitráže vyzerali v minulosti. Podľa ich záverov boli  reštaurované ešte za života grófa Jána Františka Pálffyho, a to v  období, keď ich nechal osadiť firmou Colli tu do obrazárne Bojnického  zámku. Ďalší zásah prišiel až teraz," ozrejmila PR manažérka múzea Petra Gordíková.

Samotné reštaurovanie podľa nej trvalo niekoľko týždňov, odborníci  vymenili všetky olovené súčasti vitráže a doplnili sklá, ktoré boli  poškodené alebo zničené.

"Gróf veľa cestoval po cudzine a zámok si staval ako pamiatku zo  svojich ciest, preto tu nájdeme inšpiráciu z Tirolska, Nemecka a  Francúzska. Torzá vitráží kúpil na aukcii v Paríži v roku 1902," priblížila Malečková.

Keď kúsky skla podľa nej dodali do Bojníc, pracovníci firmy Colli  zvolili správneho subdodávateľa, ktorý pracoval so sklom, a doplnili  vitráž na potrebné rozmery. "Nevieme totiž isto povedať, či vitráže  boli pôvodne na jednom okne, alebo boli rozdelené na dve okná. Už  samotné oblečenie postáv na oknách tomu napovedá. Zľava je muž s  halapartňou, vedľa neho je dáma a oblečení sú s prvkami španielskej  módy. Dve postavy vpravo - muž a žena - majú skôr severskú módu,  holandskú, jednoduchšiu a z neskoršieho obdobia. Celá vitráž a postavy  na nej odeté zodpovedajú približne 16. storočiu, respektíve po začiatok  17. storočia," dodala Malečková.

Ďalšie správy