Video: V Trenčianskom kraji otvorili nový 11-kilometrový úsek cyklotrasy medzi mestami Trenčín a Nemšová, v rámci cezhraničného projektu Na bicykli po stopách histórie.
Do siete cyklotrás v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) oficiálne pribudla spojnica s Nemšovou. Novú cyklotrasu postavil kraj v rámci cezhraničného projektu Na bicykli po stopách histórie, pri ktorom spolupracuje s mestom Brumov-Bylnice v Česku v okrese Zlín.
Stavba 11-kilometrového úseku si vyžiadala viac ako 2,4 milióna eur vrátane nenávratného príspevku z operačného programu Interreg V-A SK-CZ.
Trasa prechádza niekoľkými katastrálnymi územiami
Stovky nedočkavých rekreačných cyklistov stihlo otestovať asfaltový koberec ešte pred kolaudáciou stavby.
"Záujem o cyklotrasu je veľký, ľudia dokázali, že sú vyznávačmi zdravého životného štýlu, chcú jazdiť na bicykloch či korčuliach po bezpečných trasách. Pripraviť túto cyklotrasu nebolo jednoduché, prvotná myšlienka vznikla ešte v roku 2014 a musím poďakovať všetkým, ktorí pomohli pri získavaní potrebných rozhodnutí, keďže trasa prechádza hneď niekoľkými katastrálnymi územiami," vyhlásil predseda TSK Jaroslav Baška.
Na bicykli okolo pútnického miesta
Trasa neobchádza ani najstaršie pútnické miesto na Slovensku v Skalke nad Váhom, ktoré TSK zvolil za miesto oficiálneho otvorenia.
"Ak sa hovorí, že všetky cesty vedú do Ríma, tak niektoré už niekoľko stoviek rokov vedú aj do Skalky nad Váhom. Kedysi sa tu zastavovali vážski pltníci, okrem nich množstvo peších pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj z Moravy či Poľska. V súčasnom období sem prichádza aj veľa cyklistov. Ja prajem všetkým, aby sa na bicykloch cítili dobre, našli harmóniu duše a tela a nadýchali sa tu nielen histórie, ale aj pokoja a dobra, ktoré toto miesto vyžaruje," uviedol počas slávnostného otvorenia nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.
Viac ako 30 km cyklotrás
Cyklospojnica Trenčína s Nemšovou je súčasťou viac ako 30-kilometrovej cyklotrasy spájajúcej Trenčiansky hrad s hradom Brumov v Českej republike.
Z Trenčianskeho hradu vedie uličkami mesta cez starý železničný most, Zamarovce, popod Skalku nad Váhom až do Nemšovej, kde sa napája na už existujúce cyklospojenie s Českou republikou.
Plán dokončenia
K úplnému prepojeniu Trenčína s Brumovom-Bylnicou zostáva na slovenskej strane už iba asi 1,5-kilometrový úsek a takmer trojkilometrový úsek na moravskej strane. Slovenskú časť cyklotrasy by mohli dokončiť v tomto, prípadne v budúcom roku. Na moravskej strane je situácia zložitejšia, na dobudovanie posledného úseku treba ešte dva alebo tri roky.
Študenti vyrobili nové stojany pre cyklotrasu Trenčín - Nemšová
Štyri nové cyklostojany s príslušenstvo na drobné opravy bicyklov by mali pomôcť milovníkom cyklistiky na novej cyklotrase Trenčín – Nemšová. Navrhli a skonštruovali ich študenti Strednej odbornej školy v Dubnici nad Váhom.
Ako informovala Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), stojany vyvinuli s skonštruovali študenti v rámci duálneho vzdelávania v dubnickej spoločnosti Porsche Werkzeugbau.
Vďaka cyklostojanom, ktorých súčasťou je súprava nástrojov, si budú môcť užívatelia cyklotrasy opraviť defekt, dofúkať koleso, správne nastaviť sedačku, riadidlá, opraviť a nastaviť brzdy či urobiť inú drobnú údržbu bicykla.
fotogaléria a mapa tu
Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku aj takouto formou pomoci sa miestna dubnická firma snaží vyjsť v ústrety cyklistom a všetkým užívateľom cyklotrasy Na bicykli po stopách histórie, ktorá prepojí dve významné pamiatky - Trenčiansky hrad s hradom Brumov.
„Chcem poďakovať spoločnosti za dar v podobe štvorice cyklostojanov, ktoré v prípade potreby významne zjednodušia športový život milovníkom cyklistiky,“ povedal Baška, ktorý vyzval verejnosť, aby s darom narábala šetrne a zodpovedne.