Odievanie na Hornonitrí v minulosti mapuje nová kniha Tradičný odev Hornonitria

9.2.2025
Odievanie na Hornonitrí v minulosti mapuje nová kniha Tradičný odev Hornonitria

Odievanie ľudí v minulosti v regióne Hornonitrie na severe okresu  Prievidza mapuje nová publikácia. Knihu Tradičný odev Hornonitria  pripravil kolektív autorov pod vedením Radky Tarabčíkovej, okrem textov  obsahuje i fotografie modelov a modeliek v meštianskych a ľudových  odevoch pravnianskej oblasti. Do života ju uviedli v Porube (okres  Prievidza) počas otvorenia 21. Zimných slávností Hornonitria koncom  januára.

"Kniha je o tradičnom odeve meštianskom, roľníckom a remeselníckom.  Išlo o odievanie, ktoré sa vyskytovalo od 18. do začiatku 20. storočia  práve na území najsevernejšej časti hornej Nitry, ktoré dnes nazývame  Hornonitrie. Ide o katastrálne územie deviatich obcí - Kľačna,  Nitrianskeho Pravna, Tužiny, Chvojnice, Malinovej, Pravenca, Poluvsia,  Nedožier-Brezian a Poruby," načrtla Tarabčíková.

Podobná publikácia doteraz podľa nej neexistovala, informácie o odievaní  sa nachádzali rozdrobené v obecných či nemeckých monografiách, prípadne  ako čiastkové zmienky.

Publikáciu vydalo občianske združenie Hornonitrie, okrem Tarabčíkovej sa  na nej podieľal keramikár a zberateľ Rastislav Haronik i fotograf Milan  Tarabčík. "Začali sme štúdiom dostupných materiálov, ale takisto sme  robili aj terénny výskum. Navštívili sme viac ako 30 informátorov,  ktorí nám zapožičali zachované a doma v truhliciach uložené tradičné  odevy," priblížila Tarabčíková.

Mnoho cenných informácií autori podľa nej zistili zo zvykov a z tradícií. "Takisto sme navštívili múzeá nielen na Slovensku, ale aj v Českej  republike. Bola to celá desiatka, pretože aj tieto inštitúcie vo svojich  depozitároch uchovávajú odevné súčasti práve z nášho regiónu, ako aj  krásne pravnianske výšivky," doplnila.

V knihe je pomerne zastúpený text i fotografie. "Bolo veľmi ťažké  zohnať modelky pre knihu, pretože odevy sú veľmi malé. Ich konfekčná  veľkosť je 34, maximálne 36. Všetky modelky a modeli tak museli byť  veľmi útlej a štíhlej postavy, aby si ich mohli na seba obliecť," podotkla Tarabčíková.

Kniha podľa nej poputuje do obecných knižníc, autori ju budú prezentovať v obciach, na školách, podujatiach. "Tradícia  tradičného odievania žije hlavne vo folklórnych a v speváckych  skupinách v regióne. Oni sú nositelia aj odevnej tradície a pokračujú na  základe výskumov v správnom odievaní. Verím, že aj naša kniha im bude  pomôckou, aby bolo odievanie správne a na pódiu mohli vystúpiť v  slovenskom kroji," dodala.

Ďalšie správy