Ocenenie Cena regiónov v oblasti férové podnikanie získal AXEL MALLENER - konateľ spoločnosti BROSE v Prievidzi

Slovenské komorné divadlo v Martine sa vo štvrtok 20. marca stalo miestom slávnostného odovzdávania druhého ročníka ocenení Cena regiónov, ktoré organizuje združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8). Cieľom podujatia je verejne poďakovať a oceniť aktívnych obyvateľov, ktorí v roku 2024 výrazne prispeli k rozvoju regiónov na Slovensku.
Zástupcovia samosprávnych krajov predstavili výnimočných jednotlivcov a iniciatívy v ôsmich oblastiach spoločenského života. Vzdelávanie, kultúra, sociálna oblasť, občianska spoločnosť, šport, podnikanie, mimoriadny čin a celoživotný prínos. Ocenenie zdôrazňuje význam obyvateľov, ktorí majú priamy dopad na zlepšenie života všetkých obyvateľov. “Naša spoločnosť je v súčasnosti polarizovaná, preto je dôležité, aby sa do povedomia dostali tí, ktorí svojou prácou a iniciatívami pomáhajú zlepšovať život v regiónoch. Cena regiónov je nielen ocenením úspechu, ale aj inšpiráciou pre ďalšie generácie, aby sa aktívne zapájali do rozvoja svojich komunít. Ich práca má skutočný zmysel a zaslúži si uznanie”, povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.
Laureáti II. ročníka Ceny regiónov:
- Umenie a kultúra: JOZEF BALUŽINSKÝ za premenu prvého slovenského gymnázia na kultúrno-vzdelávacie centrum Litterra
- Zdravotníctvo a sociálne veci: MÁRIA ŠÁROSSYOVÁ za obetavú prácu pre hendikepované deti v Centre Svetielko
- Vzdelávanie a veda: PETER BELAN za vývoj interaktívnej vzdelávacej aplikácie SmartBooks pre žiakov na školách
- Rozvoj občianskej spoločnosti: VLADIMÍR ŠPÁNIK za revitalizáciu Židovského cintorína vo Vinodole so sociálnym rozmerom
- Rozvoj športu: ZUZANA PAŇKOVÁ za úspechy v kanoistike a inšpiratívny príbeh z regiónu
- Férové podnikanie: AXEL MALLENER za podporu zamestnanosti v regióne Horná Nitra
Konateľ spoločnosti BROSE v Prievidzi, ktorý aktívne podporuje zamestnanosť a vzdelávanie v regióne postihnutom útlmom baníctva. Firma ponúka duálne vzdelávanie pre stredoškolákov, pričom v roku 2024 prijala 74 študentov v odbore mechanik. Okrem toho vytvorila detský klub pre 80 detí, ktorý zahŕňa jasle, materskú školu a poobedný klub, čím pomáha rodičom zladiť prácu s rodinným životom. Posúva firemnú kultúru smerom k podpore mladých ľudí a rodičov. Zároveň prispieva k stabilite regiónu, rozvoju pracovných príležitostí a lepšiemu prepojeniu vzdelávania s praxou.
- Mimoriadny čin: MILAN UHRIČ za iniciatívu Záchranný systém Slovensko zameranú na pátranie po nezvestných osobách
- Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos: KRISTÍNA KRIŽANOVÁ za zásluhy v oblasti paliatívnej medicíny na Slovensku
Nominácie v jednotlivých kategóriách
- Umenie a kultúra: Jozef Balužinský, Michal Hladký, Tatiana Mikušová
- Zdravotníctvo a sociálne veci: Mária Šarossyová, Katarína Habláková, Adrián Kolesár
- Vzdelávanie a veda: Peter Belan, Erik Baláž, Juraj Buzalka
- Rozvoj občianskej spoločnosti: Vladimír Špánik, Roman Večerek, Michal Koricina
- Rozvoj športu: Zuzana Paňková, Juraj Fačko, Matúš Jančík
- Férové podnikanie: Axel Mallener, Darina Štyriaková, Hugo Repáň
- Mimoriadny čin: Milan Uhrič, Peter Imrich, Helena Kopecká
- Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos: Kristína Križanová
Ďalšie správy

Foto: Históriu závodu Carpathia od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi
Históriu závodu od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia, ktorú pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. „Carpathia vychádzala z pôvodnej pálenice, ktorú založil Jozef Heumann a nadviazali na ňu ďalšie podniky. Najskôr to bola továreň na éterické oleje a z nej sa rozvinula druhá pálenica a Carpathia. Tieto podniky pracovali súbežne, pod vedením rovnakých majiteľov, mali vlastnú administratívu,“ priblížila spoluautorka výstavy Jaroslava Kupčoková.

Nový bezpečný priechod pre chodcov na Ceste Vl. Clementisa
Na Ceste Vl. Clementisa v blízkosti Rakytovej ulice bude vybudovaný nový priechod pre chodcov, ktorý zvýši bezpečnosť chodcov aj motoristov v tejto frekventovanej lokalite. Celkové náklady na realizáciu predstavujú sumu 17 812,18 eur s DPH.

Foto: Carpathia v Prievidzi oslavuje 150 rokov svojej existencie. Naďalej si ctí tradície, ale myslí aj na budúcnosť
Potravinársky závod Carpathia v Prievidzi, ktorý je známy výrobou dehydrovaných kulinárskych produktov, oslavuje v tomto roku 150. výročie svojho vzniku. Ide o jeden z mála podnikov na Slovensku, ktorý sa môže pochváliť tak dlhou a nepretržitou prevádzkou. Priamo v závode vznikajú nové receptúry a desaťtisíce ton výrobkov z neho mieri nielen do slovenských domácností, ale aj domácností po celom svete.