NAJDLHŠIA NOC ROKA: Zimným slnovratom sa začína astronomická zima

21.12.2022
NAJDLHŠIA NOC ROKA: Zimným slnovratom sa začína astronomická zima

Zimný slnovrat nastane tento rok 21. decembra o 22.48 h stredoeurópskeho  času (SEČ). V tomto okamihu sa začne astronomická zima. Zároveň je v  našich zemepisných šírkach noc z 21. na 22. decembra najdlhšia v roku a  21., resp. 22. december sú najkratšie dni roka.

V okamihu zimného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v  bode, keď slnečné lúče dopadajú kolmo na obratník Kozorožca (rovnobežka  zodpovedajúca približne 23,5 stupňu južnej zemepisnej šírky).  Pozorovateľ, ktorý stojí na tomto mieste, má slnko v čase poludnia  presne v nadhlavníku a jeho postava nevrhá tieň. V rovine obratníka  Kozorožca sa nachádza stred slnečného kotúča.

Severná pologuľa je v tejto chvíli najviac odklonená od slnka. V  miernych zemepisných šírkach sú dni krátke a slnko vychádza len nízko  nad obzor, čo spôsobuje chladné počasie.

Slnko napríklad v Bratislave vyjde 21. decembra o 07.39 h SEČ a zapadne o  16.00 h SEČ, teda bude nad obzorom iba osem hodín a 21 minút.

Po zimnom slnovrate sa dni začnú opäť predlžovať. Toto predlžovanie je  spočiatku nenápadné a neprebieha symetricky. V ranných hodinách ho ešte  nebadať, pretože najneskoršie východy slnka nastanú až na Silvestra po  Novom roku (v Bratislave o 07.42 h). Naopak, poobede začína svitať už  pred slnovratom, pretože najskoršie zapadá slnko v dňoch okolo 10. - 15.  decembra (15.57 h pre Bratislavu).

Tento jav — teda striedanie ročných období —– vyplýva zo sklonu zemskej  osi. Keby bola zemská os kolmá na obežnú dráhu Zeme, dopadali by slnečné  lúče po celý rok kolmo na rovník. Zemská os je však naklonená o 23,5  stupňa. Vďaka tomuto sklonu aj miesto, na ktoré kolmo dopadajú slnečné  lúče, kolíše počas roka medzi obratníkom Kozorožca (23,5 stupňa južnej  zemepisnej šírky) a obratníkom Raka (23,5 stupňa severnej zemepisnej  šírky). V období jarnej či jesennej rovnodennosti dopadajú lúče kolmo na  rovník.

V oblasti za severným polárnym kruhom (90 mínus 23,5 stupňa – teda 66,5  stupňa severnej zemepisnej šírky) dokonca slnko istý čas nevychádza  vôbec a panuje tam polárna noc.

Napríklad v nórskom meste Tromsö, ležiacom približne na 69. stupni  severnej zemepisnej šírky, slnko nevyšlo od 28. novembra. Prvý raz vyjde  až 15. januára tesne pred poludním, a to na 36 minút. Keďže mesto leží  tesne za polárnym kruhom, v čase zimného slnovratu medzi približne 09.30  a 13.50 h SEČ tam panuje tzv. občiansky súmrak, teda šero, ktoré  nastáva tesne po západe slnka.

Grónska osada Savissivik ležiaca na 76. severnej rovnobežke sa ponorila  do tmy, resp. do šera 2. novembra a jej obyvatelia uvidia slnko až 9.  februára.

Naopak, na južnej pologuli predstavuje 21. december začiatok  astronomického leta a dni sa tam postupne začínajú skracovať. Za južným  polárnym kruhom slnko nezapadá a panujú tam biele noci.

Slnečný boh či Krak?

V týchto dňoch vládne na severnej pologuli zima. Deň zimného  slnovratu  je pre túto časť planéty predzvesťou toho, že sila Slnka sa  opäť začína  navracať a dni sa začnú predlžovať.

U Keltov je známy ako Alban Arthuan, čo v preklade znamená "sviatok   Artuša". Legenda totiž vraví, že práve vo sviatok ohňa sa narodil  slávny  kráľ Artuš. Tento sviatok ohňa oslavovali už starí druidi, ktorí  si  uctievali najkratší deň v roku.

U Slovanov je známy ako Kračún, čo je pravdepodobne  odvodené od slova  krátiť (v zmysle skracovania dní). Slovo Kračún je  najstaršie domáce slovanské pomenovanie Vianoc. Dodnes sa používa.  Maďarský názov Karácsony bol zrejme  prebraný od Slovanov, no má byť aj  upomienkou na boha Kraka. Takto sme oslavovali Kračúna v sobotu https://www.codnes.sk/fotoreporty/foto-video-v-bojniciach-opat-oslavovali-zimny-slnovrat-podujatim-bojnicky-kracun

Slovania považovali zimný slnovrat za magický deň a pripisovali mu   osobitý účinok. Podľa pohanských legiend v tento deň porodila bohyňa  Zem  svojho syna – Slnečného boha, ktorý utešene rastie a zosilnieva.   Kresťanský svet si v období zimného slnovratu pripomína narodenie  Ježiša  Krista.

Symbolické znovuzrodenie Slnka si ľudia uctievali už od pradávna. Deň   zimného slnovratu patril k najväčším sviatkom v roku a spájal sa s   rituálmi, ktoré mali človeku zabezpečiť zdravie, silu, bohatú úrodu a   odvrátiť nešťastie a choroby od rodiny. Ľudia si na začiatku zimy   vysväcovali príbytky a hospodárske budovy, uctievali si zvieratá,   privolávali hojnú úrodu a vyháňali z domov zlých duchov. Dievčatá sa   venovali ľúbostným čarám, ktoré im mali zabezpečiť dobrý vydaj. K  zvykom  patrilo uzmierovanie rozhádaných susedov. Zimný slnovrat je  najmä oslavou slnka a boha s ním spojeného. K rituálom  spojeným so  solárnym aspektom zimného slnovratu patrí pálenie ohňov  (veľkých alebo  aspoň sviečok), ktoré horeli až do svitania a bdelo sa  pri nich až do  svitania.

Ďalšie správy