Foto: Tváre mesta 2023 - Prievidzský anjel, Čestné občianstvo mesta Prievidza, Cena mesta Prievidza
Vo štvrtok 16. mája 2024 sa v Dome kultúry v Prievidzi uskutoční slávnostný večer Tváre mesta 2023, spojený s odovzdávaním mestských ocenení Prievidzský anjel, Cena primátora mesta, Cena mesta. Prinášame zoznam ocenených.
Mestské ocenenie „Prievidzský anjel“
Detská ľudová hudba súboru Malý Vtáčnik
Detská ľudová hudba Malý Vtáčnik pracuje pod vedením Mgr. art. Jána Strmenského, hrajú krásne ľudové piesne a koncertujú po celom Slovensku ale i v zahraničí. Sú neoddeliteľnou a neodmysliteľnou súčasťou detského folklórneho súboru, ktorý dosahuje medzinárodné kvality. Zúčastňujú sa festivalov nielen v rámci Slovenskej republiky ale aj v zahraničí. Podieľa sa na účinkovaní vo všetkých typoch programov a mimoriadne vhodne ich dopĺňa. Kvalitná dramaturgia, výborná interpretačná úroveň jednotlivých hudobníkov a v neposlednom rade mnohé skvelé aranžmány z pera Petra Hrbíka pridávajú na kvalite celkového dojmu z programov Malého Vtáčnika. Zároveň majú výraznú zásluhu aj na oceňovaní DFS na festivaloch, súťažiach a prehliadkach. Stálym spolupracovníkom a pomocným vedúcim DĽH je Daniel Kubizna. V ich repertoári sa nachádzajú piesne a úpravy z regiónu Hornej Nitry a zo Slovenska.
Ocenenie Prievidzský anjel sa udeľuje Detskej ľudovej hudbe súboru Malý Vtáčnik za získanie 1. ceny na XI. Medzinárodnom festivale detí a mládeže „SVET, UMENIE A MORE“ Zlaté Piesky 2023 v Bulharsku,
Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik
Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik bol založený v roku 1977 a pod vedením umeleckej vedúcej a choreografky Mgr. Elišky Hríbovej v spolupráci s jej dcérou Eliškou Králikovou pôsobí pri Centre voľného času Spektrum v Prievidzi. Počas svojej existencie je stálym reprezentantom mesta Prievidza, okresu, Trenčianskeho kraja i Slovenskej republiky v oblasti šírenia tradičnej ľudovej kultúry a zvykoslovia. Po prvých rokoch hľadania sa súbor zameral na zbieranie a spracovávanie materiálu z Hornej Nitry, čo sa ukázalo ako správna cesta. Prvá choreografia z regiónu „Kordovníci z Čavoja“ otvorila v roku 1985 súboru cestu až na celoslovenskú súťaž do Prešova. Od tohto roku sa súbor pretancoval na najvyššiu súťaž pravidelne a získal tu i niekoľko hlavných cien a laureáta festivalu. Vďaka týmto úspechom sa súbor dostáva na festivaly ako sú Východná, Detva, Likavka, Dulovce, Hrušov, Červeník, Veľká Lehota, Myjava, Zvolen a mnohé iné. Úspešne sa predstavili i na zahraničných festivaloch v Poľsku, Bulharsku, Nemecku, Kanade, Česku a vo Francúzku. V súbore účinkuje vyše 100 detí od 8 do 16 rokov a venujú sa spracovaniu rôznych tém. Kolektív svojim pohľadom na detské scénické spracovanie ľudového tanca, hier a povestí ovplyvnil aj prácu mnohých súborov na Slovensku. Spontánnosť, vtipnosť a dynamika sú hlavnými znakmi súboru. Získava si nimi diváka každej vekovej kategórie.
Prievidzský anjel patrí Detskému folklórnemu súboru Malý Vtáčnik za získanie Veľkej ceny GRAND PRIX vo všetkých nomináciách na XI. Medzinárodnom festivale detí a mládeže „SVET, UMENIE A MORE“ Zlaté Piesky 2023 v Bulharsku.
Centrum voľného času Prievidza
Centrum voľného času vytvára podmienky, organizuje a zabezpečuje výchovno – vzdelávaciu, záujmovú, rekreačnú a športovú činnosť pre deti a mládež počas celého kalendárneho roka, vrátane školských prázdnin. Kolektív jeho pedagogických zamestnancov poskytuje v plnom rozsahu priestor a možnosti pre sebarealizáciu detí a mládeže prostredníctvom uspokojovania ich nárokov na oddych, relax, zábavu a rozvoj záujmov v oblasti techniky, kultúry a umenia, spoločenskej výchovy a zábavy, športu, pohybových aktivít, turistiky a rekreačnej činnosti. Tento rok je v histórii Centra významným, nakoľko slávi 65 rokov od svojho založenia. Počas svojej existencie jeho záujmové útvary veľmi úspešne reprezentovali mesto Prievidza na mnohých súťažiach. V školskom roku 2023/2024 poskytuje Centrum voľného času 38 krúžkov z rôznych oblastí, ktoré navštevuje viac ako 700 detí všetkých vekových kategórií.
Ocenenie Prievidzský anjel sa Centru voľného času Prievidza udeľuje pri príležitosti 65. výročia od jeho založenia
Mgr. Vladimíra Teslíková
Pani magisterka Vladimíra Teslíková pracuje v centre voľného času od roku 2016 ako samostatný pedagogický zamestnanec v oblasti výtvarného umenia. Svojou dôslednou a trpezlivou prácou prispela k otvoreniu nového záujmového útvaru Tvorivé dielne, v ktorom ročne pracuje s viac ako 60-timi žiakmi. Kreativitu a hlboké výtvarné cítenie mala možnosť získavať ako aranžérka, ale aj majsterka odborného výcviku v odbore aranžér i učiteľka výtvarného odboru v Základnej umeleckej škole . Jej cieľom je naučiť deti tvorivo myslieť, vedieť zaujímavo pracovať s každým dostupným materiálom, rozvíjať zručnosť, kreativitu, vkus a originalitu. Deti zoznamuje s technikami, ktoré sú vzácnejšie a s ktorými sa bežne v živote nestretnú. Jej ľudskosť a citlivá umelecká duša je prítomná na každom podujatí a zároveň aj v priestoroch Centra voľného času. Vďaka svojej tvorivej práci denne obohacuje vedomosti našich detí a reprezentuje ich vytvorenými prácami nielen celé zariadenie, ale aj naše mesto. Jej ľudskosť a citlivá umelecká duša je zjavná vo všetkých jej aktivitách.
Ocenenie Prievidzský anjel pani magisterke Vladimíre Teslíkovej patrí za tvorivú prácu s deťmi, ľudskosť a rozvíjanie výtvarného cítenia detí a mládeže.
PaedDr. Magdaléna Tomášiková
Pani doktorka Magdaléna Tomášiková ako prvá v Prievidzi a širšom okolí založila v roku 1964 poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rámci rezortu zdravotníctva ako špecializačný neinvazívny odbor logopedickej intervencie. Počas svojej praxe logopedického asistenta sa venovala klientom s narušenou komunikačnou schopnosťou, prevenciou, diagnostikou, terapiou, prognózou a frekvenciou výskytu v rámci komplexnej starostlivosti. Po úspešnom ukončení štúdia logopédie na pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1969 začala pracovať ako logopéd v logopedickej ambulancii v Prievidzi. Neskôr v roku 1985 po úspešnom absolvovaní špeciálnej atestácie v oblasti logopédie ako klinický logopéd. Doktorandské štúdium na pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ukončila v roku 1992. Pod jej vedením od roku 1964 sa podrobilo terapii porúch komunikačného spektra viac ako 10 000 detí a dospelých. Jej profesionálny prístup môžu hodnotiť klienti, ktorých zbavila hendikepu v oblasti verbálnej komunikácie. Naštartovala im sebavedomie do nového života bez obmedzení a tým sa zaslúžila o skvalitnenie nielen ich súkromného ale aj pracovného života. Aktuálne zastáva funkciu odborného garanta v novej ambulancii a dohliada na odbornosť, profesionalitu a ľudský prístup. Nespočetné množstvo vďačných klientov a odpracované roky sú vizitkou toho, že práca v oblasti logopédie sa stala jej životným poslaním. Pani PaedDr. Magdaléna Tomášiková slávi tento rok významné životné jubileum 80. rokov a zároveň 60 – ročné jubileum svojej logopedickej praxe.
Prievidzského anjela si prevezme PaedDr. Magdaléna Tomášiková za celoživotný prínos v oblasti logopédie
Jaroslav Franc
Tréner akrobatického parkúru pán Jaroslav Franc sa venuje športu od detstva. Aktívne robil gymnastiku v gymnastickom klube Elán Prievidza pod vedením trénerov Milana Bohňu a Tibora Bohňu a zaznamenal mnohé úspechy na úrovni okresu, kraja a Slovenska. Po ukončení gymnastiky sa venoval športovému aerobiku a na majstrovstvách Slovenska sa v žiackej juniorskej kategórii umiestnil štyri krát na 1. mieste. V oboch disciplínach reprezentoval mesto Prievidza. Po ukončení športového aerobiku a gymnastiky sa začal venovať akrobatickému parkúru. V súčasnej dobe pôsobí ako kondičný tréner tanečnej skupiny Fantastik – Elko a tréner akrobatického parkúru v Prievidzi a jej okolitých obciach ako sú Oslany, Lehota pod Vtáčnikom, Nitrianske Pravno, Nitrianske Rudno a Lazany. V jeho 20-tich rokoch mu diagnostikovali cukrovku 1. typu a od tohto obdobia sa venuje deťom s rovnakou diagnózou. Zúčastňuje sa rôznych stretnutí, vykonáva edukačnú a osvetovú činnosť v súvislosti s touto náročnou diagnózou. Pomáha deťom a ich rodinám zvládať zložitú zdravotnú situáciu. Svoje príspevky publikoval aj v časopise Diabetik a Moje zdravie. So skupinou parkúristov vystupoval neraz v televíznych reláciách, seriáloch, reklamách a exhibičných akrobatických vystúpeniach. Pán Jaroslav Franc motivuje a pomáha rodinám s deťmi, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka, rozvíja šport u detí a mládeže formuje ich vôľu a vytrvalosť a pre nejedného z nich predstavuje veľký vzor.
Prievidzského anjela prevezme pán Jaroslav Franc za rozvoj pohybovej prípravy detí a mládeže, pomoc deťom s diagnostikovaným diabetom a za reprezentovanie a šírenie dobrého mena mesta Prievidza na Slovensku i v zahraničí
PaedDr. Silvia Bošnovičová
PaedDr. Silvia Bošnovičová pôsobí v školstve 40 rokov a z toho 33 rokov ako riaditeľka materskej školy. Zodpovedne a profesionálne pristupuje k práci vedúceho pedagogického zamestnanca. Jej odborné vedenie a riadenie sa odráža na celkovej úrovni materskej školy, veľmi dobrej klíme školy, na zámernom vytváraní podmienok k rozvíjaniu pedagogického kolektívu v rámci celoživotného vzdelávania s cieľom skvalitňovať prácu s deťmi, v čom ide sama príkladom. Počas svojej pôsobnosti sa aktívne podieľa na tvorbe projektov, získavaní sponzorov a hľadaní možností ako neustále zlepšovať a skvalitňovať prostredie materskej školy a jej areálu. Je členkou Spoločnosti pre predškolskú výchovu. Štyri roky pôsobila aj v komisii školstva mesta Prievidza. Naše mesto reprezentuje aj svojou publikačnou činnosťou ako spoluautorka celoslovenskej Metodiky predprimárneho vzdelávania, autorka odborných článkov v časopise Predškolská výchova, ale aj autorka príspevku v Zborníku z medzinárodnej konferencie – celosvetovej organizácie pre predškolskú výchovu – OMEP. Ďalšou významnou aktivitou bolo overovanie edukačného portálu EDU SENSUS v spolupráci s EDULABOM v Bratislave. Aktívne pristupuje k spolupráci s riaditeľkami materských škôl v Prievidzi a zaujíma sa o problémy v školstve spôsobom, ktorý podáva pomocnú ruku k ich riešeniu.
Ocenenie Prievidzský anjel patrí pani PaedDr. Silvii Bošnovičovej za jej za jej zodpovedný a profesionálny prístup k skvalitňovaniu práce v predprimárnom vzdelávaní
Stanislav Šidlo
Pán Stanislav šidlo sa dlhoročne podieľa na budovaní mestskej časti Veľká Lehôtka. Pôsobil ako stavebný dozor pri budovaní kostola a viacerých budov. Je rovnako aktívnym občanom v športovej, futbalovej a turistickej činnosti. V ostatných rokoch zbiera veľmi hodnotné informácie o histórii Veľkej Lehôtky a bol iniciátorom výstavy pri príležitosti „Roku výročí 2023“. Táto výstava odštartovala zozbieranie ďalších artefaktov o mestskej časti Veľká Lehôtka. Aktuálne spolupracuje na monografii Veľkej Lehôtky. Pán Stanislav Šidlo je veľmi vážený a rešpektovaný občan, ktorý v každej fáze svojho života obohacoval svojich spoluobčanov entuziazmom a pozitívnou energiou.
Ocenenie Prievidzský anjel je pánovi Stanislavovi Šidlovi udelené za dlhoročnú aktívnu činnosť a zachovanie historicky hodnotných informácií o mestskej časti Veľká Lehôtka.
Marta Šnircová
Pani Marta Šnircová je členkou Slovenského zväzu zdravotne postihnutých od roku 1985. Vykonáva funkciu kultúrnej a osvetovej referentky. Je mimoriadne aktívnou organizátorkou kreatívnych, kultúrnych, poznávacích a ozdravných podujatí nielen v rámci Slovenska ale aj zahraničia. Pani Šnircová svoj život zasvätila práci s deťmi, rodinami a členmi Slovenského zväzu zdravotne postihnutých a neraz vykonáva činnosti, ktorým obetuje svoj voľný čas. Je všestrannou, veselou a nadčasovou osobou, ktorá nikdy neodmietne pomôcť či poradiť. Vďaka svojej kreativite a množstvu nových nápadov je neoddeliteľnou súčasťou kolektívu. Vytvorila prostredie do ktorého vždy prináša úsmev a pozitívne myslenie. Je nenahraditeľnou súčasťou Slovenského zväzu zdravotne postihnutých a jej obetavú prácu oceňujú všetci, ktorí ju poznajú.
Ocenenie Prievidzský anjel patrí pani Marte Šnircovej za obetavú organizátorskú činnosť v Základnej organizácii Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Prievidzi
Agnesa Lihocká
Pani Agnesa Lihocká je skromná, inteligentná, prívetivá a usmievavá žena. Za jej úsmevom sa však skrýva ťažký životný osud, ktorý s pokorou prijala. 51 rokov sa obetavo starala o ťažko chorého syna, ktorý tak mohol stráviť život v láskavých rukách svojej mamy. Nepretržitá starostlivosť vzala manželom Lihockým možnosť voľných dní, koníčkov, spoločných výletov či dovoleniek. Pani Lihocká sa bez výhrad vzdala naplnenia vlastných ambícií, pracovného života či uplatnenia v kolektíve. Celý život obetavo žila pre svojho syna, manžela, príkladne sa starala o domácnosť a záhradu. Keď pred pár rokmi prišla ťažká rana a zo života jej navždy odišiel milovaný manžel, musela všetko zvládnuť bez jeho pomoci. Aj túto skutočnosť prijala s pokorou a o syna sa i naďalej vzorne starala. Jej zdravie si však začalo vyberať svoju daň a tak s bolesťou v srdci musela urobiť najťažšie rozhodnutie – zabezpečiť pre syna adekvátnu starostlivosť.
Nech je dnešné ocenenie pani Lihockej zároveň ocenením všetkých láskavých, starostlivých a obetavých mám, ktoré sa s obdivuhodnou láskou a trpezlivosťou starajú o svoje ťažko choré deti. Za jej syna Robka i všetky deti, ktoré to nikdy nedokážu, dovoľte v tejto chvíli vysloviť slová :“Mami, ďakujem“.
Ocenenie Prievidzský anjel patrí pani Agnese Lihockej za jej dlhoročnú obetavú a nezištnú starostlivosť o ťažko chorého syna
Juraj Bátora
Pán Juraj Bátora sa aktívne venuje histórii a dejinám mestskej časti Veľká Lehôtka. Zbiera cenné a zaujímavé informácie z dejín tejto časti mesta, ktoré sa odohrali počas 1. svetovej vojny, kedy bola zasiahnutá aj táto oblasť. Bol hlavným iniciátorom výstavy pod názvom „Deň červených makov“, ktorá bola tichou spomienkou výročia pri príležitosti ukončenia 1. svetovej vojny. Venuje sa tiež tvorbe rodokmeňov a odhaľuje tajomstvá predkov, histórie rodov a objavuje zaujímavosti s tým spojené. Zanietene vyhľadáva informácie, ktoré sú úzko späté s dejinami Veľkej Lehôtky a aktuálne je koordinátorom tvorby monografie, ktorá bude obsahovať zaujímavé poznatky a fakty z histórie. Pán Bátora sa zároveň snaží zvyšovať povedomie obyvateľov a upevňovať identitu miesta, ktoré sa stalo domovom pre množstvo obyvateľov. Vštepuje ľuďom dôležitosť a význam histórie a dejín, ktoré sú súčasťou mestskej časti Prievidza – Veľká Lehôtka.
Ocenenie Prievidzský anjel si prevezme pán Juraj Bátora za aktívnu občiansku angažovanosť a šírenie dobrého mena mestskej časti Prievidza – Veľká Lehôtka.
Alena Ondrejmišková
Pani Alena Ondrejmišková sa od mladosti venuje umeleckému prednesu poézie a za posledných 35 rokov vystupovala na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach mesta Prievidza, na významných jubileách mesta, recitačných súťažiach v rámci mesta Prievidza, okresu ale aj Slovenska. Dlhé roky sa aktívne zúčastňovala na rôznych občianskych obradoch, kde veľmi precítene a empaticky prezentovala svoj umelecký prednes. Pani Ondrejmišková bola na svojej umeleckej ceste recitátorky veľmi úspešná. Spolupracovala pri dramaturgii a výbere poézie s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi a zastupovala naše mesto na recitačných súťažiach s celoslovenským významom. Bola viacnásobnou víťazkou a ocenenou laureátkou súťaže Vansovej Lomnička v Starej Ľubovni, Ponitrie Valentína Beniaka v Chynoranoch, Návraty poézie a získala cenu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Svojim precíteným prednesom povzniesla umeleckú úroveň každého podujatia, dojala k slzám a rozochvela srdcia mnohých ľudí.
Prievidzský anjel patrí pani Alene Ondrejmiškovej za šírenie dobrého mena mesta Prievidza v oblasti umeleckého prednesu poézie a prózy
Mestské ocenenie „Čestné občianstvo mesta Prievidza“
MUDr. Marcela Laiferová
Pani MUDr. Marcela Laiferová, rodným priezviskom Keblúšková, sa narodila v obci Petrovice pri Bytči. Navštevovala Strednú všeobecno – vzdelávaciu školu v Prievidzi, dnešné gymnázium. Už ako dieťa bola všestranne nadaná. Pod vedením Michala Toporcera, riaditeľa Hudobnej školy v Nitrianskom Pravne získala základy v speve a intonácii. Svoje spevácke začiatky absolvovala s kapelou Milana Gallusa. Po svadbe v roku 1964 odišla do Bratislavy študovať na lekársku fakultu a po jej ukončení sa začala jej profesionálna kariéra. Popri štúdiu medicíny spievala na rôznych festivaloch a prehliadkach. V roku 1970 vystúpila na festivale Bratislavská lýra s piesňou Slová a získala zlatú Bratislavskú lýru. Po tomto vystúpení sa jej účinkovanie na domácich ale i zahraničných pódiách rozbehlo a trvá dodnes. Počas svojej dlhej a úspešnej kariéry speváčka vydala množstvo hudobných singlov a albumov, ktoré sa aj v súčasnosti tešia obľube u poslucháčov. K najznámejším hitom, ktoré stále znejú v rádiách patria Zvony už ôsmu bijú, Poď bielou alejou, Lampy už dávno zhasli, či Hrdá láska. Pani MUDr. Marcela Laiferová už niekoľko desaťročí obohacuje ľudské vnútro svojimi vynikajúcimi tvorivými výkonmi a šíri dobré meno mesta Prievidza nielen na Slovensku ale i v zahraničí.
Čestné občianstvo mesta Prievidza si prevezme pani MUDr. Marcela Laiferová za propagáciu a šírenie dobrého mena mesta Prievidza.
Mestské ocenenie „Cena mesta Prievidza“
Dobrovoľný hasičský zbor Veľká Lehôtka
Prvý január 1924 bol dňom založenia dobrovoľného hasičského zboru vo Veľkej Lehôtke.
Do roku 2000 bol zbor mimoriadne aktívny, mal za sebou mnoho úspešných zásahov, pravidelne sa zúčastňoval nielen súťaží organizovaných Územnou organizáciou DPO, ale i podujatí organizovaných mestom Prievidza. Časom členská základňa odrastala, členovia si postupne zakladali rodiny, v dôsledku čoho prišlo k prerušeniu činnosti na dlhých dvanásť rokov. Rok 2022 sa stal ďalším medzníkom v storočnej histórii dobrovoľného hasičského zboru Veľká Lehôtka. Na podnet bývalých členov a vďaka iniciatíve pána Petra Paulíka sa aktivizovalo pár mladých nadšencov a vďaka podpore mesta Prievidza sa podarilo materiálne a technicky zbor zabezpečiť a činnosť obnoviť. Členovia dobrovoľného hasičského zboru sa v súčasnosti venujú aj preventívno – výchovnej činnosti. Každoročne vykonávajú osvetu pred začiatkom zimnej vykurovacej sezóny, o nebezpečenstve vypaľovania trávy v jarných mesiacoch a pri dodržiavaní požiarnych predpisov pri mimoriadnych horúčavách v lete. Svojou činnosťou sa snažia byť aktívnou organizáciou nielen v oblasti požiarnej prevencie a represie, ale i užitočnou organizáciou pre obyvateľov tejto mestskej časti.
Cenu mesta Prievidza za Hasičský zbor prevezme Ing. Ján Húšek pri príležitosti 100. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru Veľká Lehôtka
Stredná odborná škola obchodu a služieb
„Kalina“, ako sme si zvykli nazývať Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Prievidzi, prešla počas uplynulých 105 rokov veľmi pestrým životom. Zmenu zaznamenávali predovšetkým jej názvy, ktoré sa menili v závislosti od udalostí, ktoré sa v nej diali. Školu od jej začiatkov až do súčasnosti viedlo 14 riaditeľov a jej pôsobisko bolo na postupne na piatich miestach nášho mesta. Od roku 1964 škola sídli na Nábreží J. Kalinčiaka, kde si postupne budovala aj svoje materiálne zázemie. To, čím sa môže pochváliť len máloktorá vzdelávacia inštitúcia, je počet odborov, v ktorých mali žiaci možnosť získať výučný list či maturitné vysvedčenie. Historické pramene a kroniky školy hovoria o 99 remeslách a profesiách, na ktoré žiakov pripravovali skúsení a odborne zdatní učitelia a majstri. Medzi tie najzaujímavejšie patrili obuvník, klobučník, sklepár, maliar, kožušník, zámočník, sústružník, fotograf, holič, kováč, gulič skla, knihár, kolár, bednár, kníhtlačiar, šlosiar, mlynár, údenár, obchodník, garbiar, a mnoho iných..
V súčasnosti škola zaznamenáva úspechy na celoslovenských i medzinárodných odborných súťažiach predovšetkým v barmanstve, baristike, sommeliérstve, účesovej tvorbe, kozmetike, stredoškolskej odbornej činnosti, jazykových olympiádach a ďalších. Vďaka zanieteným pedagógom je škola zapojená do mnohých projektov, z ktorých najvýraznejší Erazmus+ umožňuje mnoho zaujímavých zahraničných stáží, kde študenti získavajú ďalšie neoceniteľné zručnosti a skúsenosti.
Ocenenie je navrhnuté pri príležitosti 105. výročia vzniku tejto jedinečnej školy v našom regióne ako poďakovanie všetkým, ktorí sa počas jej viac ako 100ročnej histórii podieľali na výchove a vzdelaní tisícok mladých odborníkov vo svojich odboroch. Cenu mesta prevezme riaditeľka školy Mgr. Jana Pernišová.
Slovenský skauting, 14. zbor Prievidza
Činnosť skautingu na území mesta Prievidza v tomto roku oslávi 100 rokov svojej činnosti. Za toto dlhé obdobie slovenský skauting, 14. zbor Prievidza a jeho predchodcovia formovali prostredníctvom skautských dobrovoľníkov generácie detí a mládeže a viedli ich k ušľachtilým hodnotám cez celoživotný záväzok skautského sľubu, dodržiavanie skautského zákona, hesla skautov a denného príkazu skautov. Majú zásluhu na verejnoprospešnej činnosti v oblasti neformálneho vzdelávania detí a mládeže prostredníctvom skautskej metódy. Celoročne ponúka deťom a mládeži voľnočasovú činnosť v skautských klubovniach a pri aktivitách v prírode, organizuje letné skautské tábory, zapája sa do verejnoprospešných aktivít na území mesta a mnohé inovuje. Vo vianočnom období zastrešuje aktivitu roznášanie Betlehemského svetla.
Cenu mesta Prievidza za činnosť skautingu pri príležitosti 100. výročia činnosti na území mesta Prievidza prevezme vodca zboru Mgr. Alojz Vlčko.
Mgr. Elvíra Hrbíková
Pani Elvíra „Eliška“ Hrbíková založila v roku 1977 Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik, ktorý pracuje pri Centre voľného času v Prievidzi. Po prvých rokoch hľadania sa kolektív pod jej vedením zameral na zbieranie a spracovávanie materiálu z Hornej Nitry, čo sa ukázalo ako správna cesta, ktorou sa má súbor uberať. Svojim interpretačným umením sa vďaka svojej umeleckej vedúcej dotancoval súbor až na celoštátne súťaže, kde získal niekoľko zlatých a strieborných pásiem, hlavných cien, laureátov a Cenu Klimenta Ondrejku. Vďaka týmto úspechom a svojim pohľadom na detské scénické spracovanie ľudového tanca, hier, povestí a zvykoslovia sa súbor postupne predstavil na festivaloch v rámci Slovenska ale i v zahraničí a získal množstvo výnimočných ocenení. Pani Hrbíková patrí medzi ojedinelé osobnosti na Slovensku, ktoré svojou tvorivosťou, nápaditosťou a láskou k tradíciám odovzdávajú mimoriadne posolstvo mladej generácii, uchovávajú a prezentujú nesmiernu hodnotu ľudového umenia.
Cena mesta patrí pani Mgr. Elvíre Hrbíkovej za dlhoročnú kultúrno – osvetovú prácu v prospech mesta Prievidza a okresu a za zachovávanie, propagáciu a popularizáciu slovenského folklóru.
Mestské ocenenie „Cena mesta Prievidza in memoriam“
Marek Sluka
Pán Marek Sluka sa narodil v roku 1943. V rokoch 1974 až 1990 pracoval na okresnom osvetovom stredisku v Prievidzi ako metodik na oddelení záujmovej činnosti a neskôr na oddelení mimoškolskej výchovy a vzdelávania. Venoval sa mimoškolskej výchove detí, mládeže ale svoje cenné rady poskytoval aj dospelým. Tu sa venoval aktivitám v oblasti tvorby, spracovania a výroby fotografií z hľadiska umeleckého a dokumentačného. Bol iniciátorom založenia tradície organizovania súťažnej prehliadky amatérskej fotografie v kategórii farebnej i čiernobielej fotografie z rôznych oblastí života pod názvom PRIZMA. V čase svojho pôsobenia na Okresnom osvetovom stredisku sa zaoberal spisovaním histórie fotoamatérskeho hnutia na Hornej Nitre.
Pánovi Marekovi Slukovi je udelená Cena mesta in memoriam za významný podiel na zabezpečovaní rozvoja záujmovej umeleckej činnosti a mimoškolskej výchove detí, mládeže a dospelých v oblasti umeleckej fotografie a za dokumentačnú činnosť v oblasti kultúry.
Prof. RNDr. Jozef Martinka
Pán Jozef Martinka sa narodil v roku 1893 v Prievidzi. Rodený Prievidžan bol vo vedeckých kruhoch uznávaný ako nestor slovenskej geografie a zakladateľ samostatnej vednej disciplíny historickej geografie na Slovensku. Patril medzi prvých národne uvedomelých slovenských intelektuálov a pedagógov v období prvej Československej republiky a bol prvým univerzitným profesorom geografie na Slovensku. Môžeme ho označiť aj za neúnavného popularizátora bohatstiev slovenskej krajiny, histórie slovenského národa, jeho národných tradícií a identity. Pán Martinka nikdy nezabudol na svoj prievidzský pôvod, ku ktorému sa po celý život hrdo hlásil. Prievidzi a okoliu venoval aj niekoľko svojich prác pod názvom Hydrografia Prievidzskej kotliny, Antropologické údaje z Prievidze či Bojnický šafran. Svoj rodný kraj spomenul aj v širšie koncipovaných dielach o zemetraseniach, tradičnom rybárstve, morfologických typoch slovenských osád a na sklonku života predovšetkým o šafrane. Bol popredným predstaviteľom slovenskej vedy, národnej osvety a vždy pamätal na svoj rodný kraj.
Prof. RNDr. Jozefovi Martinkovi je udelená Cena mesta Prievidza in memoriam pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia.
Mgr. Pavol Lančarič
Pán Mgr. Pavol Lančarič sa narodil v roku 1935 a ako dieťa vyrastal v mnohých dedinách južného Slovenska. Svoj naozajstný domov našiel až potom, ako sa v roku 1962 oženil a presťahoval sa do Prievidze. Miloval nielen toto mesto, ale aj ľudí, ktorí boli jeho súčasťou. Vyštudoval Vysokú školu pedagogickú a rozhodol sa rozšíriť si vzdelanie aj na Filozofickej fakulte v Bratislave. Svoju záľubu objavil v jazykovede a tak sa témou jeho diplomovej práce stal Slovník prievidzského nárečia v tunajších remeslách – pernikárstve, voskárstve a gombikárstve. Pri príprave práce zozbieral staré texty nahovorené starými Prievidžanmi, ktoré prepisoval. Následne spísal etymológiu a kompletnú gramatickú kategorizáciu prievidzského nárečia. Svoju prácu odovzdal Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Vytvoril tak jedinečné jazykovedné dielo, ktoré ako jediné spisuje slovník remesiel v meste Prievidza.
Pánovi Mgr. Pavlovi Lančaričovi je udelená Cena mesta Prievidza in memoriam pri príležitosti 50. výročia jeho úmrtia