Časť banského areálu v Handlovej môže slúžiť na muzeálno-kultúrne účely

31.1.2025
Časť banského areálu v Handlovej môže slúžiť na muzeálno-kultúrne účely
Handlová

Časť banského areálu v Handlovej môže slúžiť na muzeálno-kultúrne účely.  Projekt pripravujú mesto Handlová, Hornonitrianske bane Prievidza (HBP)  a Handlovský banícky spolok (HBS), zastreší ho nová nezisková  organizácia Hornonitriansky banský skanzen a galéria uhoľného baníctva.  Financie na realizáciu chce získať z Fondu na spravodlivú transformáciu.  Náležitosti organizácie schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní v  piatok.

Primátorka Silvia Grúberová vyzdvihla, že poslanci schválili vstup do  neziskovej organizácie, ktorá už vo svojom názve zahŕňa rôzne činnosti  pre domácich i turistov. Pôjde o Hornonitriansky banícky skanzen, ale aj  o galériu uhoľného baníctva. "Pre nás je dôležité, že sme  uskutočnili ďalší míľnik, aby sme podporili cestovný ruch v našej  destinácii, meste Handlová, ktorá je kolískou hnedouhoľného baníctva," skonštatovala Grúberová.

Mesto vloží do organizácie 65.000 eur, ide o polovicu sumy potrebnej na projektovú dokumentáciu, zvyšnú polovicu dajú HBP.

HBS vloží do organizácie 5000 eur. "Ideou HBS bolo vždy vrátiť ľudí  do podzemia a tam im priamo vysvetľovať históriu, aká ťažká bola banícka  práca, ukazovať im artefakty, s čím ľudia robili," podotkol predseda HBS Vladimír Podoba. HBS by mal práve skanzen a galériu zabezpečovať. "Podzemie  máme už sfárané, máme i predstavu, čo všetko by sme mohli do toho  zakomponovať. Nechceme ísť do kombajnov či veľkých vecí, tie si  návštevníci môžu pozrieť v našom banskom múzeu. Ale chceme im ukázať  veci, s ktorými ľudia robili v podzemí a mali ich v rukách. Toto ľudí  viac zaujme, lebo to nie je vidieť nikde," priblížil Podoba.

Handlovský skanzen by sa mal na rozdiel od už nefunkčného skanzenu v Cigli nachádzať na mieste, kde nie sú banské výstuže. "Náš Bazalt je európska rarita. Ide o banské dielo, ktoré nie je ničím  podoprené. Keď tam vojdete, ako by ste vošli do kamennej jaskyne. O to  je to celé zaujímavejšie," ozrejmil Podoba.        

HBP vstupujú do projektu so svojím nehnuteľným majetkom vo výške 525.000  eur v podobe budov, samotného podzemia, prípadne pozemkov pre ďalšie  etapy projektu, poskytnú i personálne zabezpečenie, spomenul Milan  Minárik zo spoločnosti. Firma podľa neho dala vypracovať dve  architektonické štúdie. "Z nich sa vybral kompilát toho  najvhodnejšieho po dohode s ostatnými zakladateľmi združenia. Na základe  kompilátu štúdie bola zadaná súťaž. Vyhrala ju jedna architektonická  firma z Bratislavy, ktorá v súčasnosti spracováva projektovú  dokumentáciu na rekonštrukciu šatní, kúpeľní a banskej záchranky.  Realizačný projekt by mal byť počas februára ukončený a to bude podklad  na to, aby sme sa mohli uchádzať o eurofondy," dodal Minárik.

Ďalšie správy