Video: Opatrenia na zamedzenie slintačky prijala i agroskupina Poľno Vtáčnik z okresu Prievidza

Opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky prijala i agroskupina Poľno Vtáčnik z okresu Prievidza, ktorá je najväčším chovateľom oviec na Slovensku a chová i hovädzí dobytok. Ich súčasťou je zákaz vstupu na družstvo či dezinfekcia.
Konateľ spoločnosti Daniel Frauenschuh povedal, že on i ostatní zamestnanci sú unavení a prežívajú stres, rozmýšľajú nad tým, aké opatrenia môžu na farme prijať, čo môžu robiť lepšie, aké riziká sa môžu v súvislosti s vysoko infekčným ochorením vyskytnúť.
Frauenschuh priblížil, že všetky opatrenia, ktoré spoločnosť prijala, si urobila sama, informácie hľadali na internete, čerpali i z informácií od štátnej správy. Poukázal však na to, že štátna správa farmárom nedáva dostatočné informácie, napríklad akú dezinfekciu majú použiť, v súvislosti s ochorením podľa neho chýba poradenstvo a krízový manažment. „Tieto choroby sme tu nemali 50 rokov, štátni veterinári nemajú skúsenosť. Skúsenosti nemáme ani my, musíme sa učiť všetko od nuly,“ podotkol.
Konateľ agroskupiny vyhlásil, že družstvo prijalo všetky opatrenia, ktoré mohlo aktuálne spraviť. „Zakázali sme vstup autám, do areálu pustíme len kamión mliekarne, a to po dôkladnej dezinfekcii. Rovnaký postup je aj pri kamióne s krmivom. Kontrolujeme kamióny, zapisujeme ich. Ovce nepúšťame na pašu, máme ich zatvorené, máme našťastie rezervnú senáž. Nepúšťame sem cudzích ľudí,“ ozrejmil.
Nepustenie oviec na pašu by podľa Frauenschuha problémy spôsobiť zatiaľ nemalo, problém je v prípade obhospodarovania pôdy a riziko je u jalovíc, ktoré pripravujú na otelenie.
Agroskupina chová viac ako 7000 kusov oviec a od 3500 do 4000 kusov hovädzieho dobytka.
RTVS nahrávali na dvoch miestnych farmách, kde chovajú hovädzí dobytok aj ovce. V Lehote pod Vtáčnikom a na malej kontaktnej farme v Kamenci pod Vtáčnikom. Z hroziacej choroby slintačky a krívačky majú farmári strach..
Ďalšie správy

Foto: Históriu závodu Carpathia od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi
Históriu závodu od stredy 2.4.2025 približuje i výstava Tá naša Carpathia, ktorú pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. „Carpathia vychádzala z pôvodnej pálenice, ktorú založil Jozef Heumann a nadviazali na ňu ďalšie podniky. Najskôr to bola továreň na éterické oleje a z nej sa rozvinula druhá pálenica a Carpathia. Tieto podniky pracovali súbežne, pod vedením rovnakých majiteľov, mali vlastnú administratívu,“ priblížila spoluautorka výstavy Jaroslava Kupčoková.

Nový bezpečný priechod pre chodcov na Ceste Vl. Clementisa
Na Ceste Vl. Clementisa v blízkosti Rakytovej ulice bude vybudovaný nový priechod pre chodcov, ktorý zvýši bezpečnosť chodcov aj motoristov v tejto frekventovanej lokalite. Celkové náklady na realizáciu predstavujú sumu 17 812,18 eur s DPH.

Foto: Carpathia v Prievidzi oslavuje 150 rokov svojej existencie. Naďalej si ctí tradície, ale myslí aj na budúcnosť
Potravinársky závod Carpathia v Prievidzi, ktorý je známy výrobou dehydrovaných kulinárskych produktov, oslavuje v tomto roku 150. výročie svojho vzniku. Ide o jeden z mála podnikov na Slovensku, ktorý sa môže pochváliť tak dlhou a nepretržitou prevádzkou. Priamo v závode vznikajú nové receptúry a desaťtisíce ton výrobkov z neho mieri nielen do slovenských domácností, ale aj domácností po celom svete.