Vianoce sa nezadržateľne blížia. Obdobie zimy, krátkych dní, dlhých nocí, tmy, zvýšenej aktivity temných síl je tu. Čo ak vám striga vojde cez kľúčovú dierku do príbytku? Alebo vás začne mora gniaviť na žalúdku? Či čiernu mačku máte stále v pätách? Ak sa len nebojíte, poďte do múzea!
Od pondelka 2. do piatka 6. decembra 2024 sme prichystali podujatie určené pre kolektívy škôlkarov a žiakov materských a základných škôl. Interaktívnou formou si priblížime predvianočné a vianočné obdobie, zahĺbime sa do činností vykonávaných v rámci stridžích dní, zhotovíme si vianočné ozdoby, spoločne si pripravíme štedrovečerný stôl, čo-to okoštujeme, nakŕmime predkov múzea a v závere si zaspievame koledu.
Počas celého týždňa od pondelka 9. do piatka 13. decembra 2024 sa budeme venovať tradičným prvkom a symbolom Vianoc, vrátane dekoratívnych predmetov, ktoré boli súčasťou sviatočnej výzdoby našich predkov. Jednotlivé dni sa venujú vždy inému materiálu, čomu napovedá už samotný názov podujatí.
Program podujatia:
9. december - Papierový pondelok
V prvom podujatí bude dominovať papier, ideálny všestranný materiál pre kreatívne duše poskytujúci nespočetné množstvo možností využitia. V súčasnosti je dostupný v rôznych farebných i kvalitatívnych variantoch, no nebolo tomu tak vždy. Boli časy, keď bol skôr vzácnosťou. Komentovaná digitálna prezentácia preto v úvode upriami pozornosť na vývoj vianočných ozdôb a dekorácií vyrobených z papiera v ľudovom i meštianskom prostredí. Poskytne porovnanie od jednoduchých vystrihovačiek, ktoré zdobili sviatočný ľudový interiér až po dnešné sofistikované ozdôbky. V hlavnej tvorivej časti si žiaci vyrobia papierového anjelika z roliek od toaletného papiera.
Lektorka: Nina Pekárová
10. december - Utešený utorok
Vianočný stromček prešiel dlhou históriou, počas ktorej sa stal neodmysliteľným symbolom Vianoc. Výklad s pomocou interaktívnej prezentácie poukáže na jednoduché, ale nápadité ozdoby stromčekov v dobách minulých, pretože i materiály použité k ich dekorovaniu charakterizovali jednotlivé obdobia minulosti. Osobitý príbeh majú dokonca skoro všetky vianočné ozdoby, ktorú sú dodnes súčasťou sviatočného vyzdobovania. V tvorivej časti si návštevníci zhotovia vianočné ozdoby na stromček zo samotvrdnúcej modelovacej hmoty.
Lektorka: Nina Pekárová
11. december – Slamená streda
Dostupnosť materiálu, v podstate nenáročná technika bez potreby množstva pracovných pomôcok predurčila slamu k všestrannému použitiu v tradičnom prostredí na celom Slovensku. Plnila tiež sprvoti funkciu vianočného stromčeka. Návštevníci sa v interaktívnej prezentácii dozvedia o technikách i vzhľade širokého sortimentu klasických slamených ozdôb, ktoré sa zhotovujú i v súčasnosti, no veľa z nich je dnes obohatených o nové tvary i nové výrobné techniky. V tvorivej časti slama poskytne využitie na vytvorenie hviezdičky.
Lektorka: Gabika Drobcová
12. december – Šumný štvrtok
Štvrtkové podujatie predstaví ďalší spôsob ako ozdobiť vianočný stromček. Táto technika sa vám môže zapáčiť najmä svojou originalitou. Na zdobenie stromčeka využijeme vlnu, z ktorej vyrobíme postavičku bábiky a vrátime sa do spomienok našich starých mám.
Lektorka: Nina Pekárová
13. december – Perníkový piatok
Posledné podujatie určené žiackym skupinám odprezentuje históriu perníčkov spätých predovšetkým s Vianocami. Tak ako medové cesto nestráca časom na akosti ani na chuti, tak aj výrobky z neho nestrácajú na príťažlivosti už od staroveku. Môžu mať rôzne tvary i podoby, podľa toho na aký účel je určené. Vôňa týchto dobrôt ostane navždy predzvesťou blížiacich sa sviatkov a tiež ostane najuniverzálnejším symbolom všetkých dôb, či už ako okrasa alebo chutná sladkosť. Z podujatia si žiaci odnesú vlastnoručne vyrobené a vyzdobené originálne perníčky.
Lektorky: Silvia Vadovičová, Milena Gundová, Iveta Remišová
Miesto: priestory múzea, Košovská cesta 9, Prievidza
Cieľová skupina: všetky ročníky materských a základných škôl
Dĺžka podujatia: 60 minút
Optimálny počet žiakov v skupine: do 20
Vstupné: 3 €
Účasť na sprievodnom podujatí je potrebné nahlásiť vopred na telefónnom čísle 046/542 30 54.