Foto: Kalvária Solka - Nitrianske Pravno - okres Prievidza - tip na výlet
V Nitrianskom Pravne si vybudovali podľa projektov kalváriu obyvatelia takmer svojpomocne na pahorku Galgensberg nad obcou Solka v čase pred druhou svetovou vojnou. Dnes predstavuje unikátny súbor 27 sakrálnych stavieb. Do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok na Slovensku bola táto kalvária zapísaná v roku 2014.
Kalvária Solka sa nachádza medzi Nitrianskym Pravnom (pôvodne Nemecké Pravno, Deutsch-Proben) a miestnou časťou Solka, ktorá bola v minulosti samostatnou obcou. Podnetom na výstavbu kalvárie bola pietna spomienka a vyjadrenie úcty k 100. výročiu tragického požiaru z roku 1827, pri ktorom zhorela veľká časť Nitrianskeho Pravna. Iniciátorom a zakladateľom kalvárie bol miestny rodák a kňaz Anton Richter (1861-1942). Stavebné práce prebiehali v rokoch 1934 – 1937.
Umiestnenie objektov v teréne od úpätia až k vrcholu pahorku sa volilo zámerne s úmyslom vytvoriť z Kalvárie výraznú krajinnú dominantu, ktorá bude viditeľná zo širokého okolia. Kalvária pozostáva z 27 murovaných objektov. Z toho sú dva kostoly, na začiatku a na vrchole pahorku, 14 klasických zastavení krížovej cesty a 11 ďalších kaplniek. Horná časť Kalvárie poskytuje úžasný výhľad na Hornonitriansku kotlinu.
Prípravy na stavbu kalvárie trvali niekoľko rokov. Richter dal vypracovať návrh na vybudovanie kalvárie mníchovskej firme Franza Mayera, ktorá aj zabezpečila namaľovanie obrazov s výjavmi krížovej cesty. Vzory rámov pre obrazy si Richter vyžiadal od umeleckého stolára Simona Ravedera z Rakúska. U banskobystrického sochára Karola Horna si zasa objednal reliéfy z kararského mramoru, ktoré sú inštalované v kaplnkách. Na výzdobe sa podieľali okrem majstrov zo Slovenska aj umelecké dielne z Nemecka, Horného Rakúska a Čiech. Vitráže okien, oltár z pravého kararského mramoru, reliéfy, sochy… Všetko to svedčí o výnimočnosti a umeleckej kvalite tohto sakrálneho diela.
Foto: Miroslav Zajíc