Foto: Exkluzívnu druhú vernisáž PRO TEMPORE Romana Turcela a samostatný súbor obrazov PODAJME SI RUKY otvárali Juraj Kucka a Marek Hamšík

27.5.2024 admin
Foto: Exkluzívnu druhú vernisáž PRO TEMPORE Romana Turcela a samostatný súbor obrazov PODAJME SI RUKY otvárali Juraj Kucka a Marek Hamšík
Bojnice

V rámci jubilejnej výstavy PRO TEMPORE

roman turcel vystavuje samostatný súbor obrazov PODAJME SI RUKY práve tu v Meridiane v Bojniciach.

Projekt vznikol na prelome tisícročí. Výtvarník sa rozhodol vytvoriť akési nosné médium, v podobe obrazu, pre myšlienky známych svetoobčanov. Je známy svojou fascináciou ľudskou rukou, jej schopnosťou vyjadriť gestom takmer čokoľvek. Preto nie je prekvapivé že práve cez ruky a gestá, rôzne symboly a použité materiály vytvoril sériu pseudoportrétov týchto svetových osobností.

Následne celé roky k nim hľadá cestičky so žiadosťou, aby vlastnoručne vpísali svoje posolstvo priamo do obrazu.

V roku 2005 celý projekt predstavil výstavou vo Washingtone v USA.

Doposiaľ svoje posolstvá vpísali do jeho obrazov osobnosti ako spevák Sting, Peter Dvorský, režisér Miloš Forman a Tibetský svetský a duchovný vodca Jeho Svätosť Dalajláma.

Tie, a i ďalšie, môžete vidieť vystavené tu v reštaurácií.

Dalajláma dokonca dvakrát. V roku 2004 poslal pozvanie k audiencii do Indie, na ktoré roman nemal peniaze, potom poslal dvojstranové posolstvo zašifrovaným e-mailom, ktorý sa podarilo otvoriť až o 3 roky neskôr, medzitým obraz putoval do USA na spomínanú výstavu, neskôr do Maďarska k veľvyslancovi Tibetskej exilovej vlády v Budapešti, dalších pár rokov sa nič neudialo, tak obraz, v deň keď túto ambasádu rušili, vyzdvihli a doviezli na Slovensko kamaráti Maduarci aby sa roman konečne stretol s Dalajlámom v Bratislave 9. 9. 2009.

Podobná, asi 6 ročná komunikácia so Stingovou asistentkou Tinou bola zavŕšená a už potom aj zbytočná po romanovom stretnutí so Stingom v Bratislave v roku 2006.

Miloš Forman prijal hosťovanie v Národnom divadle v Prahe, kde so svojimi synmi režíroval hru Dobre platená prechádza, za podmienky že tam bude inkognito a nikto ho nebude rušiť. Riaditeľ divadla za ním chodil s romanovým obrazom, viac než desaťkrát, vždy v príhodnej chvíli a nakoniec sa podarilo na jeseň 2007.

Zaneprázdnený Peter Dvorský nebol výnimkou, až na štvrtýkrát, v roku 2012, sa s výtvarníkom stretol a napísal svoje posolstvo.

Áno, poviete si, že to chce veľa času a energie…

No, ale možno ešte zaujímavejšie sú romanove príbehy s tými obrazmi na ktoré sa posolstvá získať nepodarilo.

Napríklad, keď vytvoril obrazy pre štvoricu svetových politikov – Bush, Putin, Havel a Castro.

Ako podklad pod maľbu použil jedny nohavice. Predný diel dostal Bush, zadný (najväčší) Putin, krátke spodné časti Havel a pre Fidela ostalo na maskáčový vzor.

Napriek tomu, že obraz doniesol pánovi Vidlákovi – šéfovi Havlovej kancelárie osobne, podarilo sa im ho stratiť.

Obraz pre Putina putoval s delegáciou predsedu vlády M. Dzurindom. Kremeľ obraz prevzal, romanovi pár mesiacov nefungoval telefón ako by mal, s výnimkou kontaktov s kultúrnou atašé Ruskej Federácie… Obraz bez vyjadrenia, bez posolstva vrátili na Slovenskú ambasádu v Moskve, kde sa stratil.

S honorárnym konzulom USA to nebolo inak, jeho prevelili a obraz pre Busha sa stratil na americkej ambasáde v Bratislave.

Obraz pre Fidela Castra sa povaľoval na ich ambasáde v Bratislave a striedal veľvyslancov až pokým neprišiel do úradu kubánsky básnik so slovenskými koreňmi, David Paulovič Escalona, a tam to dostalo iný spád. Navrhol romanovi že by bolo dobré sa s Fidelom stretnúť priamo na Kube. A najlepšie na oslave Castrových 80-tich narodenín. Vybavil. O zhruba 10 dní bol výtvarník oficiálnym hosťom tejto udalosti. Fidel bol však už v nemocnici a obraz ostal na Kube...

Nejakú dobu si dopisoval s dôrnou dámou Jej veličenstva Kráľovny Alžbety II., s Lanceon Armstrongom, asistentom Stephena Hawkinga a mnohými inými…  ale nebudeme vynášať všetky príhody. Nie je treba.

Včera, výtvarník roman turcel, pozýva do svojho projektu svetové slovenské futbalové hviezdy,

Juraja Kucku a Mareka Hamšíka.

Ďalšie fotoreporty