Foto: OBEC BRIEŠTIE A HADVIGA
Obec BRIEŠTIE leží v severnej časti pohoria Žiar v úzko zarezanom údolí Briešťanského potoka. Nadmorská výška v strede obce je 600 m n. m. a v chotári 536 – 912 m n. m.
Hornatý povrch chotára tvoria druhohorné horniny (vápence, slieňovce, dolomity). Má rendziny a pararendziny. Rendziny sú dvojhorizontové A-C pôdy vyvinuté výlučne zo zvetralín pevných karbonátových hornín. Nesúvislé je zalesnený jedľobučinami, miestami smrečinami.
Najstaršia písomná zmienka o tejto pôvodne poddanskej obci pochádza z roku 1392. Obec vznikla na pravnianskom území a založila ju pravnianska vrchnosť. Neskôr patrila Prónayovcom. K obci patrí osada Hedviga, ktorá bola v minulosti, podobne ako Brieštie osídlená nemeckým obyvateľstvom. Obyvateľstvo sa v minulosti venovalo prevažne poľnohospodárstvu. Po roku 1945 museli Nemci svoje domovy opustiť. Domy boli vykúpené a používajú sa na rekreačné účely.
Pamiatky
- Dedinská zvonica, zrubová drevená stavba s prvkami ľudového staviteľstva na pôdoryse štvorca z roku 1903.[4] Ukončená je barokovou helmicou. Nachádza sa tu zvon z roku 1722.
- Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v časti Hadviga, jednoduchá jednoloďová stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou zo začiatku 20. storočia. Stavba má hladké fasády, veža je členená lizénami a ukončená ihlancovou helmicou.
- Dedinská zvonica v časti Hadviga, drevená stavba na pôdoryse štvorca s ihlancovou helmicou. Je členená priebežnou podlomenicou na dve úrovne.
Hadvigu, zaniknutú osadu zväčša nepoznajú ani obyvatelia Turca, hoci práve v tomto regióne sa nachádza. Patrí pod obec Brieštie v okrese Turčianske Teplice a pred 2. svetovou vojnou bola obývaná karpatskými Nemcami. Svoj exotický názov vraj získala podľa mena manželky zakladateľa obce.
V roku 1392 ju totiž založili práve nemeckí kolonisti. Po druhej svetovej vojne sa väčšina obyvateľov musela odsťahovať, pretože obyvatelia boli ako Nemci osočovaní. Dnes tu žije už len jediný obyvateľ a opustené domy postupne kolonizujú chalupári.
Pamiatky
- Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, jednoduchá jednoloďová stavba s pravouhlym ukončením presbytéria a predstavanou vežou zo začiatku 20. storočia. Stavba má hladké fasády, veža je členená lizénami a ukončená ihlancovou helmicou.
- Dedinská zvonica, drevená stavba na pôdoryse štvorca s ihlancovou helmicou. Je členená priebežnou podlomenicou na dve úrovne.
Foto: Miroslav Zajíc